כניסת מורשים | |
עמוד בית
אודות
המכללה לאילוף
חינוך ואילוף
סדנאות והרצאות
כתבות ומאמרים
צור קשר

מאמרים נוספים

כלבים מספרים


גמילה מצרכים - יופי כלב טוב
 

אחת הבעיות המטרידות את המאמץ הטרי היא "מה עושים עם הצרכים". מטרת המאמר לתת כלים פשוטים ליצירת תהליך מהיר עם מינימום תסכולים הדדיים...
נתחיל עם ההבנה הבסיסית שלגור יכולת מוגבלת להתאפק, כך שאין לדרוש או לצפות ממנו להתאפק מעבר ליכולתו הפיזיולוגית. כלל אצבע באשר ליכולת האיפוק הינו גיל הגור בחודשים + 1 = מספר השעות במהלך היום בהן הגור מסוגל להתאפק. לדוגמה: אם הגור בן חודשיים, הוא יכול להתאפק עד 3 שעות.

הכינו מבעוד מועד מתחם קטן בו הכלב נמצא כאשר אינכם יכולים להשגיח במעשיו. מתחם זה יהיה מעין "לול גורים" בו הגור לא יזיק לעצמו ולסביבתו. במתחם זה ימצא מצע השינה לכלב, 1-2 צעצועי לעיסה, מים. הכלל מספר אחת בעיצוב התנהגות והקניית הרגלים הוא חיזוק של התנהגות רצויה בעת שהיא מתרחשת. על כן הקפידו על מניעת עשיית הצרכים באמצעות תיחום לפרקי זמן בהם הגור מסוגל להתאפק, וחיזוק עשיית הצרכים מחוץ לבית.

נניח שהגור בן חודשיים:  לאחר שעתיים וחצי במתחם אנו יודעים כי הוא כבר מתאפק. הוציאו אותו הישר החוצה, למקום בו מותר ורצוי שיעשה את צרכיו. בחרו מקום דל בגירויים על מנת לעזור לגור להתרכז "במשימה". המתינו עד 5 דקות. אם הוא עשה בחוץ - שבחו, הללו, הוסיפו חטיף אהוב ושחקו עם הכלב. אם הוא כבר שבוע לאחר קבלת חיסון המשושה השני - אפשר גם להוציאו לטיול. לאחר החזרה מהטיול או המשחק המשותף, הגור יכול להסתובב חופשי אך תחת השגחה. כשעה לאחר מכן, החזירו אותו למתחם, וזכרו להוציאו שוב עד שלוש שעות לאחר הפעם האחרונה שעשה את צרכיו.
.
על מנת לעזור לכם לערוך מעקב אחר ההתקדמות בחינוך, ערכו טבלה ותלו אותה במקום מרכזי בבית. בטבלה יופיעו ימות השבוע לרוחב הדף, ושעות היממה בצד. את הצרכים שהגור עושה במקום בו אתם מעוניינים רשמו בעמודה המתאימה בצבע כחול. את ה"תאונות" רשמו בצבע אדום. לאחר שבועיים תצפו לראות מעבר לצבע כחול וירידה במספר ה"אדומים".
זכרו כי מדובר בתהליך, מגמת השינוי היא החשובה.

נקודות נוספות ליצירת תהליך קל:
הקפידו על זמני האכלה קבועים אשר יעזרו לכם ללמוד את זמני העיכול של הגור. בד"כ כרבע שעה לאחר האכילה הגור יצטרך להתרוקן.
מעברים התנהגותיים הם "אזהרת צרכים" - הגור קם משינה - הוא עומד להתפנות. לקח הפסקה מהמשחק? - צרכים. הלך לשתות? - עוד רגעים אחדים  - צרכים...


 

תהיות ושאלות נפוצות בקשר לתהליך:

"מה לעשות אם מצאתי שלולית? האם לדחוף את אף הגור לצרכים ולנזוף בו?"
אם מצאתם "שלולית" או "ערימה" בבית סימן שלא השגחתם על הגור בזמן שהיה מחוץ למתחם. אין שום טעם לכעוס על הגור ולהבהיל אותו. תגובה כזו רק תלמד את הגור לפחוד מכם ולראות בכם "יצורים בלתי צפויים". במקרה כזה - נקו את ה"מפגע" ורשמו לעצמכם "נקודה רעה" , שכן לא השגחתם.


"ואם אני תופס אותו על חם, בזמן שהוא עושה בבית, איך להגיב?"
בסביבות גיל חודשיים וחצי הגור יתחיל לרחרח ולהוריד את האגן כשהוא עומד לעשות צרכים. בזמן שהגור מחוץ למתחם - עקבו אחר התנהגותו, וכאשר הוא עומד לעשות, הרימו אותו והוציאו אותו החוצה. גם כאן - אל תפחידו את הגור או תכעסו עליו, אלא התמקדו ביצירת הזדמנות למתן חיזוק ומניעת "פורקן" במקום לא מתאים.


"מדוע לתת לגור רק 5 דקות ולא לחכות עד שיעשה בחוץ בכל מקרה?"
מכיוון שאנו רוצים ללמד את הגור שמתרוקנים מיד עם היציאה, איננו רוצים לחזק כל התנהגות אחרת בזמן הזה. רוב הגורים נהנים ממשחק בחוץ, מטיול וכד'. זהו ה"פרס" בעקבות ההתרוקנות. הקפדה על כלל זה תרגיל את הכלב למן ההתחלה להתפנות בתחילת הטיול. אם הגור ישחק ויהנה לפני שעשה את צרכיו - הדבר משול ל"קינוח" לפני הארוחה...

"למה להוציא את הכלב לטיול אם הוא כבר עשה את הצרכים? אני ממהר ורוצה לחזור הביתה!"
מכיוון שהגור אוהב לטייל ולשחק בחוץ, אם בכל פעם לאחר שהתרוקן הוא יוחזר הביתה, הגור ילמד שעשיית צרכים מסמנת את "סוף הכיף" ועלול להמנע מעשיית צרכים בחוץ, ולהתאפק עד הבית... הקפידו לחזק את ההתנהגות הנכונה באופן עקבי! צרכים בחוץ = תחילת הכיף.

 

"אני לא יכול להוציא את הגור כל 3 שעות! אני אדם עובד!!!"
אם אין ביכולתכם להוציא את הגור מחוץ למתחם בפרקי הזמן שהגור עדיין לא מסוגל להתאפק, הקפידו שהמתחם יהיה גדול דיו, על מנת שהגור יוכל להתרוקן בצדו האחד, ולשמור על ניקיון בצדו האחר. רוב הגורים יעדיפו להתרוקן בנקודה מרוחקת ממקום המרבץ שלהם. ניתן לשלב מצע עיתונים בקצה אחד של המתחם וללמד את הגור שכאשר אין אפשרות לצאת החוצה, עושים על העיתון.

 

עצה חשובה: אכן, הצרכים מטרידים כעת, אך יש עניינים לא פחות חשובים שכדאי וחובה לתת עליהם את הדעת. קראו במדור זה את המאמר "גור לך" ויישמו את הדברים, להנאה מרובה עם מינימום סיכונים לחייכם המשותפים בעתיד!

 

מפת האתר  |  חיפוש באתר  |  טבלת קורסים  |  טופס רישום