כניסת מורשים | |
עמוד בית
אודות
המכללה לאילוף
חינוך ואילוף
סדנאות והרצאות
כתבות ומאמרים
צור קשר

מאמרים נוספים

כלבים מספרים


"מוקי, תנגב את הפה!"


 לפני מספר חודשים פנה אליי זוג נחמד וכלבו השובב בבקשת עזרה. הם הגיעו עם רשימה ארוכה של יעדים התנהגותיים, חלקם נראו לי לא ריאלים ביחס לנתוני הפתיחה של הכלב. בסוף הרשימה, עם היסוס בקולו, שאל הבחור לגבי האופציה ללמד את כלבו לנגב את הפה אחרי שהוא שותה מים.

בכל פעם אחרי שהכלב שותה, הוא מטפטף ברחבי הבית, ומלכלך את כולו. דווקא הבקשה ה"מופרכת" הזאת בעיני הבעלים היתה יעד התנהגותי בר השגה שמצא חן בעיני לתת לו מקום כבר בפגישתנו הראשונה.
אז, איך מלמדים כלב לנגב את פיו? השלבים המתוארים כאן נכתבים מתוך הנחה שהקורא כבר מכיר את שיטת האימון  באמצעות קליקר, מבין את מנגנון הלמידה והתנסה עם כלבו בלימוד באמצעות כלי זה.
תזכורת קצרה בנוגע לעקרונות האימון בקליקר, והכללים שחשוב להקפיד עליהם להשגת הצלחה בתרגיל הספציפי:
* המנעו מדיבור עם הכלב, מפיתוי שלו לעשות משהו עם המגבת (הרי לא תרצו לקום לנגב לו את    הפה – אחרת בשביל מה ללמד אותו...?)
* בכל פעם שאתם עורכים הפסקה או זקוקים להתארגן באיזשהו אופן – קודם כל לקחת את המגבת. איננו רוצים שמוקי יעשה משהו עם המגבת מבלי שנהיה שם לחזק אותו על כך.
* על הסשנים להיות קצרים.
* מוקי צריך לקבל הרבה קליקים בדקה (כ10 בדקה)
* בכל פעם שניתן קליק, מוקי מקבל מיד אחריו חטיף. אין קליקים ללא חטיפים.
* להוסיף את הcue, האות לביצוע הפעולה רק כאשר מוקי מציע את ההתנהגות באופן אוטומטי.
* לא חייבים להשתמש בטון תקיף. להיפך, יותר נחמד לבקש בנימוס. טון תקיף עלול לפעול לרעתכם.
* יש לסיים כל סשן בתחושת הצלחה של הכלב וחופן חטיפים.
* לא מעלים שתי רמות קושי במקביל. כל שינוי בתרגיל נחשב העלאת רמת קושי. אם הכלב לא מצליח – חוזרים לרמת הקושי הקודמת. 

החומרים הדרושים:
1. מגבת שתוקרב לצורך פיו של מוקי.
2. קליקר
3. מגוון חטיפים שהכלב אוהב חתוכים "קטן קטן"
4. מצב רוח טוב וסבלנות.

 

השלבים:
1. שבו על כסא, החזיקו את המגבת מאחורי הגב וחכו ש"מוקי" יגש לראות "מה קורה". הוציאו את המגבת מאחורי גבכם והניחו אותה על הברכיים או החזיקו בה מתחת לאפו של מוקי. תנו "קליק" על המבט הראשון של מוקי לעבר המגבת. מוקי לא צריך עדיין לעשות כלום, רק להסיט את תשומת לבו לעבר המגבת. כל מבט או התקרבות לעבר המגבת = קליק, שבעקבותיו כמובן יגיע חטיף. את החטיף כדאי להשליך על הרצפה, כך שלאחר שמוקי יאכל אותו הוא ירים את ראשו ומיד יסתכל על המגבת. באופן זה נוכל גם למנוע התיישבות אוטומטית של מוקי. שמו לב – איננו רוצים ללמדו לשבת, וגם הוא צריך להבין שבמשחק הזה הוא צריך לעשות משהו עם המגבת.
2. לאחר שמוקי מתקרב או מביט במגבת מיד לאחר שמסיים את החטיף וחוזר על כך 8 פעמים ברציפות במשך דקה, שנו את הקריטריון למתן קליק. בפעם התשיעית אל תתנו קליק וחכו לראות מה הכלב יבחר לעשות. אם הוא יגע עם אפו במגבת – בינגו, זהו הקריטריון החדש לקליקים. לא לשכוח – לאחר כל קליק, מגיע למוקי חטיף.
3. לאחר שמוקי נוגע במגבת 8-10 פעמים בדקה, תנו למוקי "קליק", כמה חטיפים בבת אחת, וערכו הפסקה. מוקי יזכור שמשהו בהתנהגותו זיכה אותו בחופן "זהובים" איכותי.
4. לאחר ההפסקה, חזרו לשלב בו הפסקתם. תנו קליק וחטיף ב3 הפעמים הראשונות שמוקי נוגע במגבת. אם אתם רואים שמוקי לא נוגע, חזרו להקליק בעבור מבט. הקפידו שהמגבת תהיה באותו המקום בכל השלבים הללו. בפעם הרביעית שנו מעט את מיקום המגבת. ניתן להניחה על הרצפה. מכיוון ששינינו את רמת הקושי, אם מוקי רק יסתכל על המגבת, מבלי לגעת בה – אל תהססו להקליק. כמה קליקים כשהמגבת על הרצפה, והוא יחזור גם לגעת בה.
5. לאחר שנוגע במגבת 8-10 פעמים בדקה, תנו קליק אחרון, חופן "זהובים" וערכו הפסקה.
6. לאחר ההפסקה, שוב, הניחו את המגבת על הרצפה. תחילה תנו קליק על המבט, ואז על המגע עם המגבת. לאחר שנוגע 8-10 פעמים ברציפות, התמהמהו עם הקליק, וחכו שיציע התנהגות נוספת ביחס למגבת. סביר שידחוף אותה מעט. זהו תחילתו של הניגוב. תנו קליק בזמן שהכלב דוחף את המגבת (לא כשגמר לדחוף!) וזהו הקריטריון החדש.
7. כאשר הכלב מציע את ההתנהגות הזאת באופן אוטומטי אפשר להוסיף את הcue שלכם לביצוע הפעולה. "מוקי, לנגב".
8. חזרו על השלבים 6 ו7 כאשר המגבת מונחת ליד קערת המים, כשאתם נמצאים במקומות שונים בחלל החדר. תחילה היו קרובים ובהדרגה צרו מרחק. בשלבים אלו לא לתת את אות לביצוע הפעולה, עד שאתם בטוחים שמוקי עומד לבצעה ממילא
.9. בפעם הבאה שמוקי הולך לשתות, היו מוכנים עם הקליקר ועם חטיפים איכותיים במיוחד. כשהוא מסיים (אחרי שכבר חזר על כך עשרות פעמים "על יבש") תנו את האות "מוקי לנגב". גם אם מוקי לא מנגב, אלא רק מסיט את ראשו לעבר המגבת, תנו קליק ואת החטיף העסיסי שבידיכם.

אם תקפידו על הכללים והעקרונות, ותתרגלו מדי יום, כלבכם ילמד את הפעולה תוך שבוע. וכמו בכל מתכון: יש לתבל לפי הטעם בהצלחה!

מפת האתר  |  חיפוש באתר  |  טבלת קורסים  |  טופס רישום